Przejdź do treści

podlaska@ohp.pl   tel./fax 85 651 61 87
  Adres: ul. Trawiasta 20B, 15-161 Białystok

ZAMBRÓW: „BITWA O ZAMBRÓW” – LEKCJA HISTORII W CENTRUM KULTURY

ZAMBRÓW: „BITWA O ZAMBRÓW” - LEKCJA HISTORII W CENTRUM KULTURY

7 października 2019 roku uczestnicy Hufca Pracy w Zambrowie - uczniowie klas IA i IB oraz kl. III Branżowej Szkoły I stopnia im Janusza Korczaka wraz z wychowawcami klas Katarzyną Dams, Barbarą Głębocką oraz Justyną Jabłońską – wychowawcą Hufca Pracy wzięli udział w prelekcji Jarosława Strenkowskiego w ramach projektu „Ta, co nie zginęła” – Bitwa o Zambrów. Prelekcja odbyła się w Centrum Kultury w Zambrowie.

Zambrowski historyk w interesujący sposób opowiadał o okolicznościach, przebiegu oraz skutkach bitwy o Zambrów z września 1939 roku. Jego prelekcja przeplatana była unikalnymi archiwalnymi zdjęciami z tamtego okresu.
Młodzież wysłuchała opowieści o walce ok. 6 tys. żołnierzy, którzy do ostatnich sił bronili swoich terenów wiedząc, że będzie to nie łatwa walka, gdyż liczebność wroga była ogromna. Lekcja historii, którą młodzież wysłuchała ze skupieniem skłoniła do podsumowania, iż życie w tamtych czasach nie było wcale łatwe.

Na fotografiach z tamtego okresu było widać smutek, żal i falę ogromnego zniszczenia jakie niosła „Bitwa o Zambrów” po to, aby następne pokolenia miały gdzie żyć. Uczestnicy hufca zadeklarowali, iż taka lekcja historii mogłaby być zawsze.

Autor tekstu i zdjęcia: Justyna Jabłońska – wychowawca HP Zambrów