Przejdź do treści

podlaska@ohp.pl   tel./fax 85 651 61 87
  Adres: ul. Trawiasta 20B, 15-161 Białystok

NARODOWE CZYTANIE 2019

KOLNO: NARODOWE CZYTANIE 2019

7 września br. w całym kraju odbyła się kolejna już odsłona akcji Narodowe Czytanie 2019 pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W tym roku w Kolnie wybrzmiała nowela „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej. Organizatorem imprezy był kolneńskie biblioteki: Miejska Biblioteka Publiczna, Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Kolnie. Hufiec Pracy w Kolnie w ramach współpracy z Biblioteką Pedagogiczną wspomógł organizatorów w organizacji kącika dla najmłodszych.

Wychowawca Hufca Pracy w Kolnie Agnieszka Duda wraz z młodzieżą wzięła udział w części artystycznej dla dzieci, gdzie wraz z młodzieżą malowała buzie dzieciom. Uczestnicy Hufca Pracy posiadają spore już doświadczenie w animacjach dla najmłodszych, którym chętnie dzielą się w rozmaitych lokalnych imprezach skupiających dzieci i młodzież szkolną.

Równolegle odbywała się oficjalna część imprezy, w której odczytano nowelę Elizy Orzeszkowej „Dobra Pani”. W trakcie czytania odbywała się wspaniała inscenizacja utworu, która wywołała gromkie brawa. Zgromadzeni i licznie przybyła młodzież z kolneńskich szkół miała zatem możliwość zobaczyć dopracowany spektakl teatralny utrzymany w klimacie epoki i opatrzony doskonałymi rekwizytami oraz kostiumami. Akcja Narodowe Czytanie ma na celu popularyzowanie czytelnictwa i zapoznanie z klasykami literatury polskiej.

Autor: Dorota Nicewicz – Komendant HP Kolno
Foto: S.Nicewicz – lokalny fotograf, K.Szostkowski – serwis Kolniak24