Przejdź do treści

podlaska@ohp.pl   tel./fax 85 651 61 87
  Adres: ul. Trawiasta 20B, 15-161 Białystok

BAŁTYCKIM SZLAKIEM W 7 DNI

BAŁTYCKIM SZLAKIEM W 7 DNI – W RAMACH PROGRAMU "AKTYWNY WYPOCZYNEK Z OHP 2019"

Uczestnicy z Hufców Pracy w Białymstoku i Zambrowie oraz Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie, w dniu 8 lipca, rozpoczęło realizację programu „Aktywny wypoczynek z OHP 2019” pt. „Bałtyckim szlakiem w 7 dni”.

Pierwszy dzień to przede wszystkim wizyta w Malborku oraz zwiedzanie zamku krzyżackiego. Zamek ma bardzo długą i bogatą historię, jest też największą średniowieczną twierdzą Europy. Stanowi obiekt rezydencyjno-obronny i reprezentuje styl gotycki. Oprócz wielu sal, komnat, sypialni, korytarzy czy pomieszczeń gospodarczych obejrzeliśmy ciekawe wystawy . Jednymi z najbardziej imponujących eksponatów są zbroje i elementy uzbrojenia. W Malborku znajduje się również jedna z największych na świecie (a być może największa) figur Najświętszej Maryi Panny. Figura powstała pod koniec XIV wieku i liczyła sobie ponad osiem metrów wysokości. Umieszczono ją w zewnętrznej wnęce kościoła zamkowego.

Drugi dzień programu to wyprawa do wyrzutni rakiet i na ruchome wydmy. Wyrzutnia rakiet w Rąbku do miejsce, które wniosło przełomowe odkrycia i które mogło zmienić bieg historii. W małej pomorskiej miejscowości, tuż przy Łebie, spełniane były szalone marzenia o tym, aby dosięgnąć nieba i dotrzeć do gwiazd. W miejscu, gdzie znajduje się dzisiaj Muzeum Wyrzutnia Rakiet, rozgrywały się wydarzenia, które mogły sprawić, że Polska będzie kolejnym państwem dokonującym podboju kosmosu. Największą atrakcją w Łebie są rozległe ruchome wydmy. Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym to największy w Europie pas ruchomych wydm. Prawdziwa piaszczysta pustynia znajdująca się na wąskiej mierzei pomiędzy Morzem Bałtyckim a Jeziorem Łebsko. Wyprawa na wydmy była bardzo wyczerpująca. Siedmiokilometrowy spacer brzegiem morza zwłaszcza w niesprzyjającej pogodzie – deszczu i silnym wietrze, to było duże wyzwanie, tylko dla wytrwałych. Dobrze, że ostatni odcinek drogi do autokaru pokonaliśmy już jadąc meleksami.
W drodze powrotnej mieliśmy okazję zwiedzić Marinę oraz przespacerować się głównym deptakiem w Łebie. Po obiedzie natomiast zwiedzaliśmy atrakcje turystyczne Jastrzębiej Góry oraz odbyliśmy spacer nad marze i podziwialiśmy klify. Przed nami kolejne dni wypoczynku nad polskim morzem ukierunkowane na poznawanie bałtyckiego szlaku, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków i historii.

Autor: Beata Bratumił – z-ca Kierownika OSiW
Foto: Jolanta Powichrowska – Komendant HP Białystok