Przejdź do treści
ZAJĘCIA W ŚRODOWISKOWYM DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ

ZAMBRÓW: JAK RADZIĆ SOBIE Z PRZYKRYMI EMOCJAMI

Metody walki ze stresem mieli okazję poznać podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy podczas spotkania z doradcą zawodowym z Młodzieżowego Centrum Kariery w Zambrowie, które odbyło się w pierwszym tygodniu lutego br.

Stres jest „nieodłącznym towarzyszem” naszej codzienności i nie da się go ani uniknąć, ani całkowicie wyeliminować. Pojawia się w różnych sytuacjach i momentach ludzkiego życia, a to, czy potrafimy sobie z nim poradzić, zależy przede wszystkim od nas samych. By unikać nadmiernego stresu, który jest szkodliwy zarówno dla psychicznego, jak i fizycznego zdrowia człowieka, należy przejawiać dojrzałą postawę wobec życia i ustawicznie kształtować poczucie własnej wartości. Trzeba także ze starannością planować swój czas przeznaczony zarówno na pracę i naukę , jak i na wypoczynek, dbać o przyjaźnie, prowadzić zdrowy styl życia, obniżać stopień niepewności oraz myśleć o sobie pozytywnie. Każdy z nas jest inny, dlatego też i z przykrymi emocjami radzimy sobie w różnoraki sposób.

Główne metody walki ze stresem, to przede wszystkim ćwiczenia fizyczne i relaksacyjne, realistyczne myślenie, obrócenie trudnej sytuacji w żart, rozmowa z bliską, zaufaną osobą, przywoływanie w pamięci własnych osiągnięć i sukcesów. W radzeniu sobie z przykrymi emocjami bardzo ważne jest pozytywne myślenie, które pomaga każdemu z nas budować poczucie pewności siebie. Powinniśmy zatem, a zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, myśleć o sobie tak: potrafię osiągnąć swój cel, kontroluję moje życie, jestem sobą i inni lubią mnie za to, jaki jestem, czerpię naukę ze swoich błędów, jestem wartościowym człowiekiem.

Autor: Elżbieta Gacka-Modzelewska – doradca zawodowy MCK w Zambrowie
Foto: pracownik Środowiskowego Domu Samopomocy