STANDARDY ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA MŁODZIEŻY I OCHRONY JEJ PRZED KRZYWDZENIEM
Standardy zapewnienia bezpieczeństwa młodzieży i ochrony jej przed krzywdzeniem stanowią kompleksowy model postępowania zapewniającego bezpieczeństwo życia i zdrowia uczestników Ochotniczych Hufców Pracy. Są ważnym instrumentem wspomagania rozwoju jednostki organizacyjnej OHP świadomej swej misji i celów. Zapisy ujęte w Standardach określają także sposób reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz procedury interwencji w przypadkach podejrzenia lub zaistnienia zdarzeń zagrażających młodzieży przestępczością i demoralizacją.
Celem Standardów jest:
- zwiększanie poziomu bezpieczeństwa młodzieży;
- rozwijanie przyjaznego i odpowiedzialnego środowiska wychowawczego w OHP;
- zapobieganie i ograniczanie ryzyka wystąpienia aktów agresji i przemocy.
Standardy zostały opracowane w oparciu o:
- zapisy ujęte w Konwencji o Prawach Dziecka;
- międzynarodowe i krajowe rozwiązania systemowe w zakresie ochrony dzieci i młodzieży przed krzywdzeniem;
- założenia Rządowego programu Bezpieczna i przyjazna szkoła adresowanego do placówek edukacyjnych, opiekuńczych i opiekuńczo-wychowawczych, adaptujących Ustanowienie standardów - wspólne podejście do ochrony dzieci przed krzywdzeniem, opracowane w 2003 r. przez międzynarodową koalicję organizacji pozarządowych, działających na rzecz ochrony bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.
Respektowanie reguł i zasad ustalonych w Standardach zobowiązuje jednostki organizacyjne Ochotniczych Hufców Pracy do zapewnienia bezpieczeństwa młodzieży oraz poszanowania i przestrzegania przysługujących jej praw.